Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Dziś okulary to już nie tylko sposób na korekcję wady wzroku i przykry obowiązek. Okulary przeciwsłoneczne, zerówki, czy antyrefleksy coraz częściej stają się modnym dodatkiem, a nawet jednym z elementów biżuterii. Aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję, bez względu na przeznaczenie, powinny być dopasowane do wielkości i kształtu twarzy. Jak dobrać ramki okularów, aby pasowały idealnie?

Okulary a kształt twarzy – podstawowe zasady dobierania oprawek okularów

Podczas wizyty u optyka można bez problemu przymierzyć dowolną liczbę oprawek okularów i dobrać te najbardziej pasujące. W trakcie zakupów online jest już nieco trudniej, chociaż coraz częściej można skorzystać z wirtualnej przymierzalni. Mimo wszystko nie zawsze możliwość wcześniejszego przymierzenia okularów sprawi, że ich ramki będą dobrze dopasowane. Zupełnie inne kształty i modele okularów pasują do twarzy okrągłej, czy kwadratowej, a zupełnie inaczej powinny wyglądać okulary do szczupłej twarzy. Nie bez znaczenia jest też rozmiar i grubość oprawek. Przed zakupem warto poznać kilka cennych wskazówek, które ułatwią ten wybór.

Okulary dla twarzy owalnej

Wybór oprawek okularów dla twarzy owalnej nie jest zbyt problematyczny, ponieważ pasują jej niemal wszystkie kształty. Pociągła twarz, wysokie czoło i podłużny podbródek doskonale będą wyglądały w towarzystwie zaokrąglonych modeli, które nadadzą twarzy pełniejszych kształtów, ale równie dobrze będą się prezentowały w towarzystwie geometrycznych form. Warto też wziąć pod uwagę rysy twarzy i pamiętać, że te bardziej zaokrąglone oprawki je złagodzą, natomiast wszelkie kanciaste kształty będą je wyostrzać. Okulary dla szczupłej twarzy mogą mieć grube i ciemne, wyraziste oprawki, w pozostałych przypadkach lepiej postawić na klasyczne formy.

Okulary dla twarzy prostokątnej i kwadratowej

W kwestii wyboru oprawek do okularów najlepiej jest kierować się regułą przeciwieństw. Zgodnie z tą zasadą najlepszym wyborem dla kwadratowej i prostokątnej twarzy będą okulary okrągłe i owalne, a także te w kształcie kocich oczu. Sprawdzą się też klasyczne oprawki z delikatnie zaokrąglonymi brzegami. Kwadratowa twarz charakteryzuje się szerokim czołem i mocno zarysowanymi liniami żuchwy, a takie modele nadadzą twarzy lekkości i będą łagodzić ostre rysy. Dla optycznego wydłużenia kwadratowej twarzy i nadania jej lekkości najlepiej wybierać okulary z wąskimi oprawkami lub tylko z górnym fragmentem ramki. Jakie okulary do pociągłej twarzy? Tutaj będzie zupełnie odwrotnie, oprawki powinny być szerokie, kwadratowe lub prostokątne i najlepiej dość grube, wtedy wyrównają proporcję twarzy.

Okulary dla twarzy okrągłej

Twarz okrągła wyróżnia się pełnymi policzkami, wąskim czołem i zaokrąglonym podbródkiem. Do takich kształtów idealnie pasują wszelkie geometryczne formy. Najlepiej sprawdzą się okulary prostokątne z pełnymi oprawkami lub połówkami, które optycznie wydłużą i wysmuklą twarz. Doskonale pasują też oprawki z lekko uniesionymi zewnętrznymi kącikami lub kocie oczy. Wszelkie koliste formy mają tendencję do pogrubiania – będą podkreślać okrągły kształt twarzy i uwydatniać jej wypukłości.

Okulary do twarzy trójkątnej

Twarz o kształcie odwróconego trójkąta lub serca wyróżnia się szerokim czołem i wąskim, często lekko wydłużonym podbródkiem. Do takiego kształtu idealnie pasują okulary lekko zaokrąglone, najlepiej bez ramki lub z oprawkami w jasnych kolorach. Brak ostrych linii to sposób na odwrócenie uwagi od nieregularnych rysów twarzy. Należy unikać zbyt masywnych oprawek, które mogłyby podkreślać szerokie czoło i uwydatniać dysproporcje pomiędzy górną, a dolną częścią twarzy.