Jak wyglądają studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe?

Jak wyglądają studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe?

Wśród coraz chętniej wybieranych kierunków studiów znajduje się Bezpieczeństwo narodowe. Studia trwają 3 lata i można je realizować w trybie stacjonarnym lub zaocznym, zależnie wybranej od szkoły. Program nauczania obejmuje zagadnienia związane z naukami politycznymi, społecznymi i wojskowymi. Poznaj bliżej ten kierunek i sprawdź, czy jest dla Ciebie.

Czego uczą na kierunku Bezpieczeństwo narodowe?

Podczas studiów na kierunku Bezpieczeństwo narodowe można zdobyć wiedzę na temat zagrożeń militarnych i pozamilitarnych, zarządzania kryzysowego, a także bezpieczeństwa informacji i danych osobowych. 3-letnie studia to czas, w którym studenci nabywają umiejętności kierowania zespołami ludzkimi na różnych poziomach. Opanowują wiedzę z zakresu nauk o bezpieczeństwie oraz nauk o polityce i administracji.

Bezpieczeństwo narodowe to także kierunek, na którym studenci zdobywają wiedzę w zakresie rozwiązywania problemów społeczno-politycznych, podejmowania działań związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa, czy wdrażania programów w sytuacjach kryzysowych.

Absolwenci studiów z łatwością analizują i stosują prawo, przepisy bezpieczeństwa, a także zasady zarządzania kryzysowego. Znają struktury i instytucje związane z bezpieczeństwem. Potrafią negocjować i podejmować decyzje w sytuacjach ekstremalnych. Dzięki obszernej wiedzy przekazywanej podczas zajęć studenci mają szansę stać się specjalistami w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego.

Gdzie pracować po studiach z Bezpieczeństwa narodowego?

Studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe pozwalają absolwentom realizować się na polu zawodowym. Ich przyszły zawód zależy w głównej mierze od wybranej specjalności. Studiując Cyberbezpieczeństwo, mogą pracować jako specjaliści w podmiotach gospodarczych branży mającej styczność z cyberprzestrzenią, czy w sektorze rządowym.

Wybierając studia o specjalności Ochrona informacji niejawnych i prawnie chronionych, mają predyspozycje do ubiegania się o pracę na stanowisku specjalisty w komórkach odpowiedzialnych za ochronę informacji niejawnych podmiotów, realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa.

Coraz częściej wybierana specjalność Zarządzanie kryzysowe w administracji lokalnej pozwala na podjęcie pracy jako specjalista w instytucjach, organizacjach i urzędach zajmujących się problematyką zarządzania kryzysowego w gminach i w powiatach, w komórkach, które są odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe.

Możliwości w kontekście przyszłej pracy po ukończeniu studiów na kierunku Bezpieczeństwo narodowe jest wiele. Jest to jednak kierunek dla osób, które mocno interesują się sprawami bezpieczeństwa. Więcej na temat kierunku i poszczególnych specjalności przeczytasz tu: https://pultusk.vistula.edu.pl/kierunki-studiow/bezpieczenstwo-narodowe.