Praca w spedycji – ile zarabia spedytor i na czym polega jego praca?

Spedycja to działalność, której celem jest organizacja przewozu towarów. Osobą, która realizuje czynności spedycyjne i zapewnia przeprowadzenie transportu ładunków w sposób bezpieczny i terminowy przy uwzględnieniu problemów, które mogą pojawić się w trakcie przewozu jest spedytor. Może on pracować w transporcie drogowym, kolejowym, morskim oraz lotniczym. Ile zarabia spedytor krajowy i czym się zajmuje?

Na czym polega praca spedytora?

Spedytor planuje trasę, którą pokonuje transport towarów lub przewozu osób. Odpowiada za wysyłanie i odbieranie różnych towarów(przesyłek). Musi posiadać odpowiednią wiedzę w zakresie organizacji przewozu ładunków i różnych kwestii około spedytorskich. Zwykle jest on pośrednikiem, który zorganizuje każdy transport. Spedytor może pracować w domu, jak i w biurze(siedzibie firmy).

Zakres obowiązków spedytora

Osoba zatrudniona na stanowisku spedytora zajmuje się pozyskiwaniem zarówno nowych klientów, jak i przewoźników. Na bieżąco obsługuje zleceniodawców oraz monitoruje zlecenia. Pilnuje terminów aktualnie obsługiwanych zleceń transportowych. Współpracuje bezpośrednio z przewoźnikami i negocjuje z nimi na przykład wysokość kosztów transportu. Spedytor musi wykazywać się odpowiedzialnością i dokładnością, być odporny na stres, posiadać zdolność koncentracji oraz sporą cierpliwość. Przydatne będą mu się również umiejętności handlowe oraz negocjacyjne.

Spedytor drogowy – zarobki

Zarobki w spedycji drogowej zależne są od doświadczenia i posiadanego wykształcenia. Średnia pensja w Polsce wynosi 4000-7500 zł brutto. Wynagrodzenia różnią się w poszczególnych regionach Polski. Spedytor krajowy wykazuje mniejsze zarobki niż spedytor zajmujący się spedycją międzynarodową, ponieważ za granicą są wyższe ceny usług transportowych i łatwiej jest zyskać wysoką marżę. Ten drugi musi również wykazywać się znajomością języków obcych. Jego pensja może osiągać nawet 9000 zł brutto.

Spedytor morski – zarobki

Zajmuje się organizacją transportu ładunków drogą morską, co jest dość skomplikowanym procesem logistycznym, ponieważ transport morski ma ściśle określone reguły. Spedytor morski osiąga zarobki na średnim poziomie około 6500 zł brutto.

Spedycja zarobki – podsumowanie

Jak widać zarobki w spedycji mogą się znacząco różnić w zależności od posiadanego wykształcenia i doświadczenia, miejsca pracy oraz gałęzi organizowanego transportu. Najgorzej zarabia asystent spedytora liczyć na zarobki w granicy 3500 zł brutto. Trochę większą pensję ma młodszy spedytor – około 3700 zł brutto. Na kolejnym etapie kariery i stanowisku specjalisty ds. spedycji zarobki wynoszą do 5000 zł brutto. Zarobki starszego specjalisty ds. spedycji to około 5800 zł brutto. Najwyższe zarobki w branży spedycyjnej osiągają spedytorzy lotniczy. Na pensję oprócz podstawowego wynagrodzenia składa się jeszcze premia, która uzależniona jest od osiągniętych wyników pracy. Spedytorzy mogą liczyć również na różne dodatkowe benefity, na przykład: prywatne ubezpieczenie medyczne i na życie, karnety na siłownie, dofinansowania do wypoczynku, dopłaty do dojazdów do pracy czy bony na zakupy.