Toksyczny człowiek czy relacja?

Podczas całego naszego życia, na drodze spotykamy wiele różnych osób. Oczekujemy, że jak ktoś pojawia się w naszym życiu, będzie wnosił w nie tylko szczęście i dobro. Niestety, w wielu przypadkach znajomość, jaką nawiązaliśmy, okazuje się toksyczna.

Kim jest toksyczny człowiek?

Ludzie toksyczni na początku znajomości są dla nas bardzo mili. Zależy im, by w pełni zyskać nasze zaufanie. Wspierają w trudnych chwilach, wiedzą, co powiedzieć i jak się zachować w odpowiednim momencie. Dopiero z czasem odkrywają swoje prawdziwe oblicze. Toksyczni ludzie to świetni manipulanci. Potrafią sprawić, że tracimy pewność siebie i wpędzają nas w poczucie winy. Siebie natomiast stawiają w roli ofiary. Najczęściej zdajemy sobie z tego sprawę, gdy jest już za późno i bardzo trudno nam wtedy wyjść z takiej relacji.

Toksyczna relacja, co to jest?

W taką relację wchodzimy z toksycznym przyjacielem, lub będąc w związku z manipulantem. Toksyczny przyjaciel zrobi wszystko, by wystawiać nas na próby. Oczekuje, że damy mu dowody przyjaźni. Taka osoba jest bardzo zazdrosna, przez co, gdy chcesz nawiązać nowe znajomości, wpędza Cię w poczucie winy. Toksyczni ludzie cechują się zmiennością zachowania. Raz są dla nas mili, by po chwili nas zranić i pokazać, że jesteśmy od nich słabsi i gorsi. Bardzo często manipulują innymi, by dostosować zachowania do ich własnych potrzeb.

Toksyczny przyjaciel

Od przyjaciela oczekujemy przede wszystkim wsparcia i zrozumienia. Niestety, w tym przypadku wszystko wygląda zupełnie inaczej. Taka relacja to pasmo ciągłych niepowodzeń. Powierzamy takiej osobie nasze sekrety, by za chwilę dowiedzieć się, że zostaliśmy wyśmiani za plecami. Czujemy się wykorzystywani, co nas przytłacza, stajemy się nerwowi, smutni i coraz bardziej nasze poczucie własnej wartości spada.

Toksyczna miłość

W związku oboje partnerów powinno angażować się emocjonalnie tak samo. Miłość wymaga od nas poświęceń. W zdrowej relacji nie ma tak, że jedna osoba jest nastawiona tylko na branie od drugiej. Będąc z toksycznym człowiekiem, żyjemy w sprzecznych emocjach. Z jednej strony czujemy miłość, z drugiej nienawiść. W toksycznym związku jesteśmy ograniczeni i cała relacja nas przytłacza. Zakończenie takiego związku niestety nie jest proste. Często wracamy myślami do początków, kiedy wszystko było idealne. Staramy się nie dostrzegać krzywd, jakie druga osoba nam wyrządza. Gdy już postanawiamy odejść od takiego człowieka, ulegamy jego zapewnieniom, że się zmieni, i znowu tkwimy w relacji z manipulantem. Cały czas mamy nadzieję, że ten człowiek się zmieni.

Jak się uwolnić od destrukcyjnej relacji?

Odcięcie od osoby toksycznej nie zawsze jest niestety możliwe. Starajmy się porozmawiać z takim człowiekiem i wyjaśnić, co nam przeszkadza w jego zachowaniu. Czasem zdarza się tak, że po przemyśleniu taka osoba będzie chciała nad sobą pracować. Zachowujmy się względem tej osoby tak samo, jak ona dla nas. Znajdźmy sobie zajęcie, które pozwoli nam nie myśleć o tej całej sytuacji i sprawi nam przyjemność. W ostateczności, jeśli nie mamy innego wyboru, dla dobra naszego psychicznego zdrowia, trzeba definitywnie zakończyć takie znajomości.